Po co „dmuchaniec” w Muzeum Mazowieckim w Płocku? Z okazji trwającej wystawy Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich powierzono nam stworzenie olbrzymiego dzbanka.
Dlaczego dmuchany dzbanek?
Kształt tej dmuchanej formy reklamy nawiązuje bezpośrednio do dzbanków prezentowanych w ramach wystawy. Po dmuchanym dzbanie można malować! Muzeum zaprasza najmłodszych, aby brali mazaki w dłoń i ozdabiali dmuchany dzbanek najbardziej wymyślnymi wzorami!
Dmuchaniec w Muzeum
Choć wernisaż wystawy już za nami, to okazji do jego zobaczenia może być więcej, ponieważ cała wystawa potrwa aż do 22 września 2024r. Ta wyjątkowa kolekcja Państwa Stachurskich, pasjonatów piękna ceramiki, była tworzona od czasów II wojny światowej przez kilkadziesiąt lat. Na wystawie można podziwiać blisko 200 znakomitych eksponatów, które reprezentują polską ceramikę z jej najlepszego okresu. Zobaczymy tu obiekty w stylu secesji, art déco oraz design powojenny.
Zajęcia dla dzieci
Podczas odbywających się warsztatów wspólnie można będzie ożywić starą ceramikę. Jeśli macie w domu stare talerze, filiżanki lub kubki, których już nie używacie, przynieście je ze sobą.
Razem nadamy im nowe życie. Najlepiej nadaje się biała ceramika, ale delikatne wzory też są mile widziane. Jeśli nie macie takich przedmiotów, nic nie szkodzi – edukatorka Joanna udostępni Wam zastawę porcelanową ze swojej kolekcji.
Co będzie można robić? Użyć pędzelków, stempelków, szablonów i farb do ceramiki, aby stworzyć nowoczesne wzory na starych naczyniach. Organizatorzy apelują, aby nie wyrzucać, a wykorzystać ponownie! Niech ta piękna idea przyświeca warsztatom „Drugie życie rzeczy”.
Foto: Muzeum Mazowieckie w Płocku
Zdjęcia pochodzą z katalogu wystawy „Kruchość rzeczy. Ceramika z kolekcji Grażyny i Wiesława Stachurskich” ze zbiorem wspaniałych wyrobów polskich fabryk i wytwórni.
Kuratorka wystawy Aleksandra Woźniak-Adamska